روش‌های موفقیت تحصیلی | قسمت 4 | یک شروع خوب

روش‌های موفقیت تحصیلی | قسمت 4  | یک شروع خوب

در این مطلب به روش‌های موفقیت تحصیلی برای دانش‌آموزان، والدین، داوطلبان کنکور و دانشجویان در ارتباط با یک شروع خوب پرداختیم.

حتما مطالب ، پیش در آمد و قسمت اول روش های موفقیت تحصیلی و قسمت دوم روش های موفقیت تحصیلی  و قسمت سوم روش های استراتژی درسی را بخوانید.

یک شروع خوب برای تابستان
تنظیم یک برنامه ی مطلوب در تابستان (شروع درس‌خواندن)

برای هر کنکوری ، بعد از امتحانات سال یازدهم (یکی به آخر ) محسوب شود. میتوانید از میان برنامه‌های مختلفی که برای این زمان وجود دارد یکی را انتخاب کنید در این رابطه فرمول خاصی یا اصولاً مسیری طلایی وجود ندارد اگر پایه ی درسی شما فوق العاده قوی اسـت یـا میخواهید دروس سال آخر را تا ایام عید تمام کنید بهتر است تابستان را با نگاه به جلو و سال‌ آخر شروع کنید و اگر ضعیف یا متوسط هستید، بهتر است از دروس پایه شروع کنید به هر حال دروس سال های اولیه دبیرستان نقش مهمی در کنکور دارند و پیش نیاز یادگیری بسیاری از دروس سال آخر محسوب میشوند خصوصا در درس ریاضی که مباحثی مثل تابع و مثلثات در سال‌های مختلف پراکنده شده‌اند و طرح سوال ترکیبی از آنها برای طراحان کنکور خیلی مد نظر هست وجه مشترک همه داوطلبان با هر سطحی از آمادگی علمی آن است که برای آمادگی کنکور، باید از نقطه ی صفر شروع کنند.

به قول ارتشی ها، «حرکت از نو»

استراتژی کلیدی را برای تابستان

با توجه به تواناییها و امکاناتتان باید تصمیم بگیرید که از تابستان خود چگونه استفاده کنید ما در اینجا دو استراتژی کلیدی را برای تابستان ارایه خواهیم کرد استراتژی اول در این، استراتژی برنامه ی کلی یک ساله بدین صورت خواهد بود که تابستان را برای دروس پایه میگذارید از مهر تا عید را بیشتر برای دروس سال آخر و تعطیلات عید را برای مرور و بعد از عید تا کنکور را برای رفع اشکال جمع بندی و آزمونهای تمرینی در منزل در نظرمی گیرید. پیشنهاد ما آن است که بعد از امتحانات نهایی سال سوم حدود ۲ هفته استراحت کنید.

سپس با مراجعه به کتابهای درسی و جزوات معلمان خود و در صورت نیاز با کمک کتابهای کمک درسی دروس پایه را بخوانید؛ البته دقیق تر و عمیق تر از سالهای قبل تا جایی که فرصت دارید همه یا بخشی از تست های دروس کلیدی را حل و در نهایت آنها را جمع بندی کنید و نکات و خلاصه‌ی آنها را یادداشت و در کلاسوری جمع آوری کنید اگر فرصت نمی کنید همه ی دروس را بخوانید حداقل این کار را در مورد دروس اختصاصی سالهای قبل انجام دهید اجرای این پروژه سبب میشود که . اگر در دروس دبیرستان ضعفی دارید بتوانید در تابستان آن را برطرف کنید.

این مطلب را هم بخوانید
مشاوره کنکور

مطالعه ی دروس دبیرستان به طول سال تحصیلی موکول نخواهند شد. از آنجایی که مطالعه ی دروس سال آخر دبیرستان سنگین و وقت گیر است و برای امتحانات مدرسه و نهایی هم باید آماده بشوید معمولاً در طول سال فرصتی برای خواندن دروس پایه فراهم نمیشود به همین خاطر دانش آموزانی که دروس پایه خود را در تابستان نمیخوانند و پایه‌های قوی در این دروس ندارند در برنامه ریزی درسی آینده خود دچار اشکال خواهند شد.

با اتمام دروس سالهای ،قبل شما در طول سال راحت تر میتوانید برنامه ای را که برای کنکورهای آزمایشی خود تنظیم کرده اید، اجرا کنید.

همچنین هر آزمون نیز فرصتی برای مرور بیشتر دروس خوانده شده خواهد بود و پیشرفت قابل ملاحظه ای در کار شما ایجاد میکند اتمام دروس پایه احساس مثبت و رضایت بخشی در ما ایجاد میکند و انگیزه ی ما را برای ادامه ی کار بیشتر میکند.

چه درس هایی رو از سال های قبل باید بخونیم؟

دروس پایه را بر اساس برنامه ی اعلام شده از سوی سازمان سنجش برای کنکور .بخوانید مثلاً درس فیزیک را از سال اول تا سوم شیمی را از اول تا سوم، ریاضی را کامل و همه فصول را تکرار و تمرین کنید.

تابع، مثلثات، قدرمطلق، جزء صحیح ، رسم توابع ، درجه ۲ ، سهمی ، توان، ریشه، رادیکال ، اتحاد ، تجزیه همه را به خوبی کار کنید. باز هم توصیه میکنم ابتدا خواندن را از دروس اختصاصی شروع کنید و در کنار آنها، دروس

عمومی را که در آنها ضعیف هستید بخوانید در صورتی که زمانی باقی ماند به مطالعه و جمع بندی سایر دروس عمومی بپردازید. دانش آموزان انسانی توجه کنید که دروس سال دوم و سوم برای شما خیلی مهمند اکثر دروس تخصصی نمره آور شما مربوط به همین سالهاست.

موفقیت تحصیلی

حالا درسهای پایه رو خودمون بخونیم یا بهتره کلاس بریم؟

اگر پایه ی درسی شما قوی است میتوانید با کمک کتابهای کمک درسی تا حد زیادی از عهده ی آنها برآیید در غیر این صورت از کلاسهای کنکوری که دروس پایه را آموزش میدهند، استفاده کنید.
کلا اگر کلاسی سرعت اتمام شما را زیاد می‌کند ، حتما از آن استفاده کنید.

خب! چقدر باید تست بزنیم؟

اگر در سالهای قبل تست نزده باشید قطعاً در حل تست این درسها کند خواهید بود به همین خاطر ابتدا باید مطمئن شوید که می توانید به هدفتان در تابستان که همان تمام کردن و جمع بندی دروس پایه و خلاصه نویسی آنها است برسید. به همین منظور بهتر است در هنگام مطالعه برای دفعات نخست، تنها – تست های مربوط به هر درس را حل کنید؛ آنگاه در وقت باقی مانده به حل سایر تستها بپردازید.

این مطلب را هم بخوانید
نکاتی برای کنکوری ها

برای این درس ها چطوری برنامه ریزی کنیم؟

از ۲ هفته ی آخر تابستان صرف نظر کنید؛ سپس زمان لازم برای خواندن هر درس را میان سایر هفته های باقی مانده تقسیم کنید. بـه عنـوان مثال، اگر از ۱۵ تیر ماه شروع میکنید تا ۱۵ شهریور ۸ هفته فرصت خواهید داشت که میتوانید تقریباً از هر درس را در یک هفته بخوانید.

بعضی مدارس که برنامه خود را برای سال آخر از تابستان شروع می‌کنند ، اجازه انجام این برنامه را نخواهند داد ، در اینصورت همراه با برنامه مدرسه ، تمرکز روی دروس اختصاصی پایه باشد .

دو هفته ی آخر شهریور رو چی کار کنیم؟

یک هفته را به عنوان زمان ذخیره در نظر بگیرید تا اگر نتوانستید درسی را تمام کنید از این فرصت استفاده کنید و هفته ی آخر تابستان را هم برای استراحت و تجدید قوا بگذارید پس درس های سال آخر چی؟!

استراتژی دوم برنامه کلی این استراتژی آن است که در کنار دروس ،پایه دروس اختصاصی سال آخر را می.خوانید فراموش نکنید که دروس سال آخر دبیرستان شما تازگی دارند و مطالعه ی آنها نیاز به کلاس و معلم دارد.

همچنین مطالعه ی آنها زمان بیشتری می برد به طور حتم سرعت پیشرفت مطالعه ی شما در دروسی که سالهای قبل خوانده اید بیشتر از دروس سال آخر خواهد بود اما اگر بخواهید این دروس را در کنار دروس پایه بخوانید دانش آموزان رشته ریاضی بهتر است روی درسهای حسابان ،گسسته و فیزیک و دانش آموزان رشته تجربی روی درسهای ،ریاضی فیزیک و زیست تمرکز کنند مطالعه ی زودهنگام این دروس شما را بسیار پیش خواهد انداخت.

ببخشید، بهتر نیست بچه ها منتظر مدرسه باشند و درسای پایه رو همراه با معلم های کنکور مدرسه یا آموزشگاهشون بخوانند؟

معمولاً معلمان در مدارس و آموزشگاه ها از دروس سال دوازدهم و آخر شروع میکنند و به این دروس توجه بیشتری دارند تجربه نشان داده است که دروس پایه ، اغلب جدی گرفته نمیشود یا فرصت نمیکنند این دروس را به خوبی دروس سال آخر تدریس کنند. به همین خاطر این بخش کمی با عجله تدریس میشود شما نزدیک به آزمون کنکور متوجه این موضوع میشوید و مجبور خواهید شد که خودتان با عجله آنها را بخوانید که نتیجه ی آن هم از قبل مشخص است اما برنامه ی تابستانی برخی از مدارس شامل مرور دروس سالهای قبل است که این کار معمولاً در حد رفع اشکال انجام میشود و نه آموزش دقیق و عمیق آنها پس بهتر است به خودتان تکیه کنید و در مطالعه ی دروس سه سال دبیرستان به مدرسه و آموزشگاه دلخوش نکنید.

این مطلب را هم بخوانید
نکات کلیدی در موفقیت تحصیلی!

در درس ریاضی ،سؤالات به گونه ای در کنکور طرح می‌شود که عدم تسلط شما به مطالب پایه ، حتما سبب می‌شود که به جواب آخر نرسید.

از هر زمان و فرصتی برای تکرار و تمرین ریاضی استفاده کنید و تست‌هایی را که نمی‌توانید به جواب آخر برسید را بارها حل کنید و هدفتان رسیدن به جواب آخر درست باشد‌.

خب افرادی که توی تابستون درس های سال آخر رو در مدرسه می خونن، باید چی کار کنن؟

برای این دسته از دانش آموزان اولویت اول برنامه های مدرسه است. آنها میتوانند وقت آزاد و باقیمانده ی خود را به جمع بندی تعدادی از دروس اختصاصی مهم سالهای قبل اختصاص دهند.

حرف آخر:

به اندازه ی کافی برای مسلط شدن روی کتابها وقت بگذارید عجله نکنید؛ یک سال فرصت دارید.

در تابستان با هر برنامه ای که کار میکنید لازم است یک کار مهم انجام دهید آن هم این که از همه ی درسهایی که می خوانید یادداشت بردارید و آنها را خلاصه نویسی کنید.

برای انتخاب کنکورهای آزمایشی فرصت هست، فعلاً عجله نکنید.

 بسیاری از فارغ التحصیلان گمان میکنند که چون کتابها را در سال گذشته خوانده اند از دانش آموزان دیگر جلوترند به این دوستان توصیه می کنیم به خواب خرگوشی نروید؛ البته اگر واقعاً میخواهید از دانش آموزان عقب نمانید؛ خود را محصلی بدانید که مجبورید هر روز صبح به مدرسه بروید و کارتان را مثل موقعی که به مدرسه میرفتید از صبح اول وقت شروع کنید هم چنین به آنها توصیه میکنیم که دوباره از نو شروع کنید.

همه ی کتاب ها را با این تصور که بلد هستید نخوانید فکر کنید که همه چیز را باید از صفر شروع کنید و تنها در دروسی که احساس ضعف می کنید به کلاس بروید . بچه هایی که تغییر رشته میدهند بهتر است از همان تابستان شروع کنند چون تابستان برای جبران درسهایی که به علت تغییر رشته
نخوانده اند، فرصت مناسبی است.

برخی از مقالات

بهترین منابع ریاضی دهم

 روش‌های موفقیت تحصیلی (قسمت۱)

 روش‌های موفقیت تحصیلی (قسمت2)

 روش‌های موفقیت تحصیلی (قسمت3)

اصول اولیه برنامه ریزی

عامل اصلی موفقیت چیست؟

بهترین دبیر ریاضی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید