نقش پررنگ کاربرد مسائل ریاضیات در بازی‌های کودکانه

نقش پررنگ کاربرد مسائل ریاضیات در بازی‌های کودکانه

یک مدرس تخصصی ریاضیات گفت: کاربرد مسائل ریاضیات در بازی‌های کودکانه نقش پررنگی در پرورش ذهنی دانش‌آموزان دارد.

سامان سلامیان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در روزگار کنونی و در سراسر دنیا با توجه به سرعت تولید علم، مرگ مدارس تا حدی فرا رسیده است و وظیفه خطیر درک ریاضی به خانواده و درون منزل منتقل شده است ، به‌طوری که اینک Home School و روش‌های اجرای آن، اخبار پررنگی در مجلات روانشناسی تربیتی دارد.

به گفته وی نخستین موارد یادگیری ریاضی در خانواده و منزل شکل می‌گیرد، چون نخستین معلم هر انسانی مادر وی است و یادگیری در دوران کودکی، یادگیری مشاهده‌ای هم است. نحوه نگاه مادر به مسائل ساده روزمره تأثیر بسزایی در نگاه فرزند به حل مسأله دارد و بررسی یک موضوع پیش از انجام عملی توسط والدین در نحوه برخورد فرزند با مسائل واقعی تأثیر دارد.

او ادامه داد: این‌که فرزند در خانواده، پدر و مادر خود را علاقه‌مند حل مسئله، چیدن الگوریتم، برنامه‌ریزی برای تقدم و تأخر کارها و علاقه‌مند مطالعه و بررسی یک موضوع پیش از انجام عملی می‌بیند، در نحوه برخورد فرزند با مسائل واقعی زندگی تأثیر بسزایی دارد. وظیفه اولیا پررنگ کردن کاربردهای ریاضی در زندگی روزمره است .

او افزود: با افزایش سن کودک و مشارکت دادن وی در انجام امور منزل، خریدها، حساب و کتاب‌های روزمره و ضرب و تقسیم عادی اعتماد به‌نفس کودک افزایش پیدا می کند. بازی‌های مالی و اقتصادی در گذشته در سراسر دنیا به تقویت هوش مالی، توانایی خرید و فروش و افزایش اعتماد به‌نفس برای سرمایه‌گذاری و تربیت کودک برای انجام پس‌انداز کمک بسیاری کرده است.

این مطلب را هم بخوانید
یادگیری آنلاین ریاضی با کمک نرم افزار

او ادامه داد: در مدرسه محاسبات معمولی ریاضی به کودک یاد داده می‌شود اما وظیفه اولیا پررنگ کردن کاربردهای ریاضی در زندگی روزمره است و  باید به‌گونه‌ای رفتار کرد که در آینده و سنین بالاتر این پرسش در ذهن کودک به وجود نیاید که یادگیری ریاضیات چه فایده‌ای دارد؟ و به‌صورت ناخودآگاه کاربرد مهم ریاضی در زندگی روزمره و اقتصاد را درک کند.

او افزود: فراوانی نسبی افراد موفق در بازارهای مالی رابطه معنی‌داری با درک بهتر ریاضی در این افراد دارد. آشنا کردن خانواده با ریاضیات کاربردی، هوش مالی کودک را افزایش می‌دهد. فراوانی نسبی افراد موفق در بازارهای مالی رابطه معنی‌داری با درک بهتر ریاضی در این افراد دارد.

او گفت:  مراکز غیردولتی آموزش ریاضی پررنگ کردن کاربردهای ریاضی در زندگی روزمره می‌پردازد. تأثیر غیر مستقیم و غیر خطی ریاضیات در موفقیت‌های مالی در تمام دنیا اثبات شده و مشهود است.

او گفت: این موضوع وظیفه مهم و اصلی یک پدر و مادر در زندگی تحصیلی فرزند آن‌ها است. پدر و مادر باید به کودک نشان دهند پزشکی نوین حاصل کاربردهای ریاضی و فیزیک است.

او افزود: پدر و مادر باید به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم به کودک نشان دهند که مثلاً رشته طب به کمک کاربردهای ریاضی و فیزیک به پزشکی مدرن امروز تبدیل شده است و یا پیشرفت‌های بیشتر در تکنولوژی و دسترسی به فضا و شناخت نظام عالم براساس اصول ریاضیات، هندسه، مثلثات و فیزیک بوده است. در برخی کشورها نظیر ایران پرداختن به تاریخ علم در مدارس مغفول مانده است.

او گفت: در حالی که سرگذشت ریاضیدانان و فیزیکدانان بزرگ در برانگیختن انگیزه تحصیلی دانش‌آموزان بسیار مهم است و این مهم در کشوری چون ایران بر عهده والدین است. والدین تحصیل‌کرده در رده‌های تحصیلات تکمیلی در سراسر دنیا آموزش زبان دوم و ریاضیات را جزو وظایف پدری و مادری خود می‌دانند و از این‌رو برای این امر هزینه و وقت کافی صرف می‌کنند.

این مطلب را هم بخوانید
صفر تا صد ریاضی

او ادامه داد: باید آموزش ریاضی و زبان انگلیسی جزو وظایف مهم یک پدر و مادر باشد، چون با این‌کار چشمان فرزند خود را تیزبین‌تر و دید وی نسبت به همه مسائل روز عمق ‌بخشیده می‌شود.کاربرد مسائل ریاضیات در بازی‌های کودکانه نقش پررنگی در پرورش ذهنی دانش‌آموزان دارد.

او گفت: کاربرد مسائل ریاضیات در بازی‌های کودکانه نقش پررنگی در پرورش ذهنی دانش‌آموزان دارد.

به گفته وی در گذشته برخی کانون ها نقش مهمی در امر پرورش ذهنی دانش‌آموزان داشت اما متأسفانه با کم‌رنگ شدن این کانون وظایف پدر و مادری در آموزش‌های این‌چنینی زیادتر شده است.

او افزود:  ثروتمندان چین و به‌طور کل آسیای شرقی که به‌صورت مهاجر در ایالات متحده آمریکا اقامت دارند فرزندان خود را به مراکز آموزش ریاضی و زبان انگلیسی می فرستند و  آن‌ها تعصب خاصی به پرورش ذهنی فرزندان خود دارند.

او افزود: در سال‌های اخیر اکثر افراد تیم‌های اعزامی المپیاد ریاضی و فیزیک کشور کانادا از چشم‌بادامی‌های شرق آسیا هستند.

او گفت: به اذعان اکثر مهاجرین ایرانی در کانادا و استرالیا دانش‌آموزان شرق آسیا توانمندتر از دانش‌آموزان سایر اقوام و ملت‌ها هستند. این موضوع ناشی از قوی‌تر بودن ایشان در ریاضیات و هندسه است

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید