بالا بردن درصد ریاضی

بالا بردن درصد ریاضی

بالا بردن درصد ریاضی

چگونه درصد درس ریاضی کنکورهای را بالا ببریم؟ چجوری ریاضی کنکورم رو خوب بزنم؟ چگونه ریاضی کنکور را بالا بزنیم؟ چگونه درصد ریاضی کنکور را بالا ببریم؟ معمولا افراد در دوران کنکور خود این سوالات را مدام در ذهن خود می پرورانند و به دنبال، توصیه‌های سر جلسه کنکور برای درس ریاضی، افزایش درصد ریاضی کنکور و یا آخرین توصیه‌های شب کنکور برای درس ریاضی می باشند.

درود به همه داوطلبان کنکور

با توجه به تجربه سال‌ها تدریس و تحلیل و بررسی تست های درس ریاضی کنکورهای مختلف و پیگیری نتایج دانش‌آموزانم و بررسی نقاط قوت و ضعف آنها در تست‌های ریاضی کنکور ، عوامل موفقیت و شکست در سر جلسه کنکور و درس ریاضی مطالب زیر را خدمتتون ارائه می‌کنم‌.

خصوصا از کنکور سال هزار و چهارصد به بعد ، در درس ریاضی، به علت دشواری زیاد تست‌های ریاضی،  مسئله مدیریت آزمون، حفظ روحیه ، کنترل اضطراب و استرس ، تسلط بر اعصاب و روان و کلا داشتن مهارت‌های نرم بسیار مهم گردید.

به همه داوطلبین کنکور هر سه رشته تجربی ، ریاضی و انسانی موکدا توصیه می‌کنم ، برای درس ریاضی حتماً  نکات و استراتژی‌های ریاضی کنکور را که در ادامه می‌آید را با دقت اجرا و تمرین کنید.

مختصری در مورد تکنیک‌ها  و استراتژی‌های آزمون  ریاضی کنکور سراسری برای‌شما داوطلبان کنکور توضیح می‌دهم:

یک) برای پاسخگویی به هر تست قبل از شروع به حل و  نوشتن چند ثانیه در مورد آن فکر کنید و افکارتان را متمرکز کنید و نظم دهید. این که شبیه این تست را کجا دیده‌اید؟ در موارد مشابه چه می‌کرده‌اید؟از کجا باید شروع کنید و چه روابطی را چطور باید نوشته و به کار ببرید و چه مجهولی  را باید حساب بکنید؟ برحسب چه چیزی یا چه پارامترهایی؟ در این صورت با تعداد معادلات کمتری به نتیجه می‌رسید و در میان روابط متعدد سر در گم نمی‌شوید و احتمال خطای شما به شدت کاهش می‌یابد.

دو)  نظم در نوشتن راه‌حل‌ها ، گم نکردن جواب‌های میانی و داشتن حوصله هم بسیار مهم است .

سه) ادامه دادن مسیر را تا رسیدن به جواب ، تمرین کنید.

چهار)با مداد نوشتن را تمرین کنید. حل ریاضی معمولا عمودی و زیر هم انجام می‌شود.  داشتن آرامش و تنفس،عمیق فراموش مشود.

پنج) دقت خود را زیاد کنید،  مخصوصاً در خواندن صورت تست ریاضی و شرط‌ها و شرایط آن،  آرام بودن به ازدیاد دقت شما کمک می‌کند.

شش) روز قبل از ،کنکور ، روش‌های حل هر یک از  مطالب منابع ریاضی کنکور مثل بسته جامع متامس سامان سلامیان ،تست ویژه سامان سلامیان ، یا دوره جامع هفت‌خوان سلامیان را که قبلاً نوشته‌اید و خلاصه برداری کرده‌اید را دوره کنید تا در  ذهن‌تان پررنگ شود.

برای تهیه دوره‌ه جامع ریاضی کنکور و متامس به لینک زیر مراجعه کنید:

بسته صفر تا صد آموزشی متامس (جامع)

هفت) در جواب به تست‌ها در صورت امکان ،  از روش حذف گزینه‌های نامطلوب یا دادن اعداد مناسب استفاده کنید در هندسه ، گاهی با کشیدن شکل دقیق با پرگار و نقاله می‌توان به جواب درست رسید . گاهی لازم است که شکل را با مقیاس  کوچکتری بکشیم که در انتها برای مقادیر طولی ، باید مواظب جواب آخر بود و جواب را تغییر داد.

هشت) از تست‌های  آسان که از دید خودتان به آن حس خوب دارید شروع کنید حواستان هست که  امتیاز همه سوالات یکسان است.

نه)حل کردن‌ تستهای زمان بر و دشوار را در انتهای زمان پیشنهادی درس ریاضی کنکور، قرار دهید و ۳ بار تست‌ها را مرور ،کنید، ابتدا سوالاتی که به نظرتان آسان هستند را حل کنید و بعد سوالات متوسط و در آخر به سراغ سوالات باقیمانده سخت بروید.

ده) نقطه قوت خود را در انتخاب تست‌های ،ساده متوسط و سخت را در نظر بگیرید،  اما حواستان باشد شاید از نقاط قوت شما مثلا حد و پیوستگی تست خیلی سخت بدهند و از نقاط ضعف شما مثل مشتق ، تست ساده مطرح بشود،  بنابراین همواره بهترین استراتژی این نیست که از تست‌های  نقطه قوت خودتان آغاز  کنید، ممکن است سوالات این مبحث دشوار و وقت‌گیر طرح شده باشد. پس در مواجهه با این شرایط نگران نشوید،  چون شاید تست‌های  مباحث دیگر ریاضی را اگرچه از نقطه قوت شما نبوده به سادگی حل بشوند.

برای آموزش و تست مشتق به لینک زیر مراجعه کنید:

آموزش صفر تا صد مشتق

برای یادگیری حد و پیوستگی و تحلیل تستهای زیاد در مورد فصل حد و پیوستگی به لینک زیر مراجعه کنید:

آموزش صفر تا صد حد

یازده) تستی  را در  نیمه راه‌حل ول نکنید و بین تستها مدام رفت و آمد  نکنید این اشتباه موجب می‌شود بدون نتیجه،  وقت زیادی بسوزد.

دوازده )  در هر کدام از مراحل حل تست‌های ساده متوسط یا سخت که هستید و حل تستی که وقت زیادی از شما می گیرد رهایش کنید مگر این که فقط تعداد کمی از سوالات دشوار  و وقت‌گیر مانده باشد. فقط مواظب باشید از این روش به دفعات استفاده نکنید چون سوئیچ کردن زیاد و نیمه کاره رها کردن حل تست‌ها ، باتلاقی است که خیلی‌ها در آن گیر کرده‌اند.

سیزده) موقع جواب دادن به تستهای سخت از تستهای سختی شروع کنید که در مورد آن‌ها  نظر و اندیشه‌ای دارید، تستهای دشواری که نسبت به آن‌ها کلا بیگانه اید و برای درک صورت تست  باید وقت زیادی بگذارید را ول کنید مگر این که فقط این مدل تست‌ها باقی مانده باشد.

چهارده) وقت خودتان را به دور از اضطراب مدیریت کنید.

پانزده) هر تست ، میانگین به  حدود دو دقیقه وقت نیاز دارد شما حداکثر یک و نیم دقیقه برای حل هر تست مخصوصا تستهای ساده و متوسط در نظر بگیرید.

شانزده) در جواب به تستها هرگز حدسی جواب ندهید. هفده)  در تست‌های شمارش بدون شمردن و احتمال تلاش کنید حالاتی که مورد نظر تست نیست را با استدلال بر روی حالت‌های خاص ،  به سرعت حذف کنید تا با سرعتی بالاتر به تصویر درستی از مسئله برسید.

از لینک زیر می‌توانید بسته آموزش و تست کامل شمارش و احتمال را تهیه کنید:

آموزش صفر تا صد شمارش و احتمال

هجده)  با در نظر گرفتن حالات خاص،  عدد دادن و مقادیر عددی ، خصوصا در مباحثی مثل معادله ، تشخیص نمودار و مثلثات تلاش کنید که به سرعت به عمق تست نفوذ کنید تا تصویری روشن‌تر از مسئله ، در ذهنتان شکل بگیرد..

نوزده) در جوابگویی به تست‌های کلربرد مشتق ،  استراتژی  قضایای حداکثر یا حداقل ، برد توابع  را مد نظر داشته باشید.

بیست  ) اخیرا  هندسه تحلیلی در بعضی تست‌ها با موضوع دیگری ترکیب می‌شود،  هندسه مختصاتی  یکی از کاندیدهای طرح تست ریاضی کنکور در سال‌های اخیر است ،  بر کاربردهای هندسه تحلیلی،  فرمول‌ها و نکات هندسه مختصاتی خوب  مسلط باشید.

 از لینک زیر می‌توانید آموزش و تست زنی سریع هندسه مختصاتی را ببینید:.

بسته آموزشی هندسه مختصاتی یازدهم

بیست و یک) در تست‌های هندسه و تالس و تشابه  کمی حس شهودی می تواند کمک کننده باشد، فقط خیلی مواظب باشید در تله استدلالهای نادرست  نیفتید.

در لینک زیر آموزش تالس و تشابه با تحلیل  تست‌های زیادی آمده‌است:

بسته آموزشی صفر تا صد هندسه یازدهم

بیست و دو )در حل تست های هندسه رسم شکل ، مرتب و دقیق به حل کمک زیادی میکند. اگرچه برای رسم شکل در کنکور زمانی برای کمک گرفتن از خط کش و پرگار و نقاله  ،نیست اما سعی کنید شکل را تا جایی که امکان دارد با دقت و تمیز بکشید تا زمان کمتری از شما بگیرد و مجبور به ترسیم مجدد شکل نشوید.

بیست و سه) اخیرا در کنکور از تابع نمایی و لگاریتمی دو تست   داده میشود سعی کنید روی این داستان و  روابط و قضایای آن مسلط باشید. از لینک زیر می‌توانید

دوره مناسبی روی تابع نمایی و لگاریتمی داشته باشید:

آموزش صفر تا صد توابع نمایی و لگاریتمی

بیست و چهار) حداقل چند بار و حتی روی گوشی هوشمند خود،   بازی فکری سودوکو (Sudoku با سطح سخت (Hard) را بازی کنید و تلاش کنید با روش‌ها و استدلال‌های آن آشنا شوید این بازی در کل  آمادگی ذهنی شما را خیلی بالا خواهد برد.

بیست و پنج) مانند همه آزمون‌های مهم ، شب کنکور استحمام کرده و غذایی مقوی و سبک میل کنید، خوابی مناسب داشته باشید و سعی کنید روحیه و احساس خوبی داشته باشید، (صبح کنکور موزیکی که خاطره خوب از آن دارید ، عطر و ادکلنی که به شما اعتماد به نفس می‌دهد ، پوشیدن لباس یا کفشی که با آن احساس  برنده بودن می‌کنید را فراموش نکنید. ) صبح کنکور ، صبحانه‌ای قوی و سبک بخورید و خوراکی شیرین سر جلسه کنکور همراه داشته باشید. برنامه ریزی کنید،  زمان مناسبی قبل از آغاز کنکور،  در حوزه  باشید تا گرفتار استرس دیر رسیدن نشوید کارت و مدارک مورد نیاز جلسه کنکور را فراموش نکنید.

بیست و شش) در آخر یادتان نرود که  کنکور،  قسمت کوچکی از زندگی ماست، اگر به هر علتی در کنکور نتیجه نگرفتید، باید بدانید مهارت و دانش ریاضی که کسب کردید در تمام طول زندگی به دردتان خواهد خورد.

تصویر بالا بردن درصد ریاضی

این دیدگاه کمک میکند تا در کنار تلاش در سر جلسه کنکور با دیدی درست از اضطراب و استرس دور باشید و با داشتن آرامشی درونی، بهترین نتیجه را با توجه خود کسب نمایید.

شما می توانید جهت شناخت بهترین دبیر ریاضی کنکور در تهران از این صفحه کمک بگیرید.

روش مطالعه ریاضی رتبه های برتر کنکور

در حالی که هیچ روش مطالعه واحدی وجود ندارد که برای همه تضمین کننده رتبه برتر باشد، اما عادت های مطالعه مشترکی بین رتبه های برتر کنکور ریاضی دیده می شود که می تواند الهام بخش و راهگشا باشد.

برخی از این عادات عبارتند از:

تمرکز بر پایه: رتبه های برتر تسلط کاملی بر مفاهیم پایه ای و بنیادی ریاضی دارند. آنها می دانند که حل مسائل پیچیده بدون درک عمیق از مبانی امکان پذیر نیست.

مطالعه فعال: آنها به جای خواندن تنها کتاب درسی، به طور فعال با مطالب درگیر می شوند. آنها با حل مثال ها، ترسیم نمودار و خلاصه برداری، مفاهیم را عمیقا درک می کنند.

برنامه ریزی و نظم: رتبه های برتر برنامه ریزی منظمی برای مطالعه دارند و به طور موثر به آن پایبند هستند. آنها می دانند که چگونه زمان خود را به طور موثر مدیریت کنند و از ساعات مطالعه خود نهایت استفاده را ببرند.

استفاده از منابع مناسب: آنها از منابع آموزشی مناسب مانند کتاب های درسی، جزوات کمک آموزشی، کلاس های تقویتی و … استفاده می کنند.

مرور و جمع بندی: رتبه های برتر به طور مرتب مطالب را مرور و جمع بندی می کنند تا از یادگیری آنها اطمینان حاصل کنند. آنها می دانند که فراموشی یک امر طبیعی است و برای مقابله با آن برنامه ریزی می کنند.

اعتماد به نفس و انگیزه: آنها به توانایی های خود ایمان دارند و برای رسیدن به هدفشان انگیزه بالایی دارند.

یادگیری از اشتباهات: رتبه های برتر از اشتباهات خود درس می گیرند و از آنها به عنوان فرصتی برای یادگیری و پیشرفت استفاده می کنند.

تعادل در زندگی: آنها در کنار مطالعه، به سایر جنبه های زندگی خود نیز مانند ورزش، تفریح و گذراندن وقت با خانواده و دوستان اهمیت می دهند.

در کنار این موارد، برخی از رتبه های برتر نکات و تجربیات خاص خود را نیز برای موفقیت در کنکور ریاضی به اشتراک گذاشته اند:

برخی از آنها بر یادگیری عمیق مفاهیم به جای حفظیات تاکید می کنند.

برخی دیگر معتقدند که حل تست های سال های گذشته بسیار مهم است.

عده ای نیز استفاده از معلم خصوصی یا شرکت در کلاس های کنکور را مفید می دانند.

مهم ترین نکته این است که هر کس باید روش مطالعه ای را پیدا کند که برای او بهترین باشد.

شما می توانید جهت اطلاع از کلاس جامع کنکوری ریاضی تجربی به این صفحه بروید.

چند مطلب رو به دلیل اهمیت آنها لازم می‌دونم در موردشون به طور جداگانه صحبت کنم:

الف)زودتر از اتمام وقت پیشنهادی درس ریاضی کنکور ، از جنگیدن و تلاش در حل کردن تعداد تست بیشتر دست نکشید و از همه وقت ستفاده کنید.

این روزها زدن تعداد زیاد تست ، مقدور نیست ، درست زدن مهم است، یادتان باشد در کنکورهای دشوار ، شاگرد اول کنکور سی پنج تا چهل درصد ریاضی میزده است!

ب) اجازه ندهید سر جلسه کنکور ، داستانی شما را عصبی‌کند و تمرکزتان را بهم بزند، ،  حواس‌تان کاملا  متمرکز روی تست‌های کنکور و حواشی هر مسئله باشد.

ج)مفروضات و داده‌های  تست را با دقت بخوانید.

د)  از حاشیه‌ تست‌ها، فضای سفید پایین برگه سوالات هم به عنوان چزکنویس میتوانید استفاده کنید. تا جایی که میتوانید تمیز و مرتب و کوچک و خوانا بنویسید. این موضوع را تمرین کنید.

ه) سعی کنید با آرامش و تمرکز، تستها را به خوبی بخوانید و حل کنید، یک مقدار کُند حل کردن ولی درست و با اطمینان پیش رفتن (بدون داشتن خطای محاسباتی) زمان کمتری میگیرد تا  بخواهید خیلی زود و با عجله حل کنید و توام با اشتباه محاسباتی  .

و) معمولاً وقت برای استفاده از پرگار و خط کش نیست ولی خوبه پرگار و خط کش و نقاله همراهتان باشد شاید در موارد خاصی دیدید وقت دارید و تعداد کمی از مسائل باقی مانده و میتوانید ااز آن‌هااستفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

بهترین جزوه ریاضی کنکور

فیلم آموزش ریاضی

ز) به عنوان آخرین و مهم‌ترین مطلب (خصوصاً برای داوطلبانی که  تلاش زیاد کرده‌اند و آمادگی نسبتاً خوبی دارند):

سر جلسه کنکور و درس ریاضی آن ممکن است با تستهای دشواری مواجه شوید و چون انتظارتان از عملکرد خودتان بالاتر بوده است، موجب شود که اضطراب بگیرید و آشفته شوید و خوب هم پیش نروید. در این حالت، به این فکر کنید که زمانی‌که سوالات دشوار هست، برای همه دشوار هست و کسی نتیجه خوبی در این رقابت خواهد گرفت که با آرامش بتواند از تمام معلوماتش استفاده کند.

در آخر برای تک‌تک داوطلبان، آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم بعد از کنکور، از عملکردتان، راضی  باشید و  امید دارم در تمام  زندگی بهروز باشید. سلامیان

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید