کنکور ریاضی

کنکور ریاضی

یکی از مسائل مهم برای جوانان گذشتن  از سد کنکور می باشد. همه افراد از رشته های مختلف برای این آزمون اقدام می کنند. یکی از این رشته ها مربوط به کنکور ریاضی می باشد. در واقع می توان گفت یکی از سخت ترین رشته ها در کنکور ریاضی می باشد. از جمله نگرانی هایی که افراد شرکت کننده و والدین آنها در این آزمون دارند مردود شدن آنها پس از تلاش های فراوان می باشد. طبق نظر کارشناسان درس خواندن زیاد دلیل بر درصد بالای موفقیت در کنکور ریاضی نمی باشد. فرد باید دارای برنامه درسی منظم که در آن آموزش ریاضی و سوالات استانداردی داشته باشد از فاکتورهای اولیه برای آمادگی این آزمون می باشد .

سوالات کنکور سراسری

قبل از شروع برنامه ریزی باید به نحوه برگزاری کنکور توجه داشت. تعداد سوالات و منابع مهم برای آزمون از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشت در همه سالها نحوه طراحی آزمون طبق دستورالعمل ذیل می باشد :

  • حدود 20 الی 30 درصد سوالات ساده هستند.
  • 40 الی 60 درصد سوالات در حد متوسطی می باشند.
  • 20 الی 30 درصد سوالات دشوار هستند.

سوالات در دو دفترچه عمومی و اختصاصی به صورت تستی مطرح شده است .

کنکور ریاضی

درصد موفقیت در کنکور ریاضی

کلمه شانس در این آزمون جایگاهی ندارد و به تلاش فرد شرکت کننده بستگی دارد. از آنجائیکه دروس تخصصی که به عنوان منابع کنکور ریاضی در این آزمون معرفی شده اند از نوع یادگیری می باشند چند عامل مهم در موفقیت فرد در این آزمون دخیل می باشند که شامل موارد ذیل می باشد :

  • مهارت تدریس دبیر ریاضی

از آنجائیکه درس ریاضی متشکل از اعداد و ارقام می باشد و جنبه تفریحی برای دانش آموز ندارد نقش دبیر ریاضی در تدریس دارای اهمیت زیادی می باشد. شیوه تدریس، نحوه برنامه ریزی ، ارتباط دبیر با دانش آموزان در یادگیری فرد تاثیرگذار می باشد. به دلیل حساسیت بالای این آزمون برای دانش آموزان، استرس زیاد مانع از یادگیری صحیح می باشد. دبیر با اخلاق خود و شیوه های تدریس باید به گونه ای با آنها برخورد کند که مهم یادگیری مطلب می باشد نه خود آزمون یا اینکه آزمون با هدف یادگیری برای افراد طراحی شده است.

درس گفتاری جالب از دبستان برای همه کنکوری‌ها

خاطراتی از طراحان کنکور که در همه لحظات می توان تدریس کرد و به یادگیری ادامه داد که به شرکت کنندگان  کنکور انگیزه خاصی می دهد.

در راه بازگشت از موسسه کنکور قلم چی ساوه به همراه یکی از مولفین کتاب ریاضی سال اول در دوره اول و از اعضای اتاق فکر مدرسه تخصصی ریاضی بودم . در این مسیر معمولا به سمیناری گوش می دهیم یا بین خودمان سمینار برگزار می کنیم . در این بین آقای کنفچیان تماسی داشتند و از ایشان درباره مباحث رادیکال و توان سوالی شد که مربوط به آزمن ورودی کلاس نهم بود. مسئله‌ای که از دید مَنِ #نمودارباز( تو مایه‌های کفتر باز) که رویکرد ترسیمی به همه سوالات دارم جالب بود. ذهنم رو به کلی درگیر کرد به همین خاطر ماشین را به کناری زده و توقف کردیم. دست به DESMOS شدم و ریشه ایکسُم ایکس رو کشیدم و عجب نمودار خوبی بود، و به وضوح دیدم  که ریشه سوم  سه و به زبون مِن کَعبِ سه از بقیه بزرگتر می باشد. قانونی هم درآوردم که ریشه اِن بعلاوه یکم عدد اِن بعلاوه یک کمتر از ریشه اِنم عدد اِن است. حال در این فکر بودم که این مسئله را چطور باید به دانش آموز سال نهمی توضیح داد و فهماند. طوری که اگر دانش آموزی از این مقطع از من چنین سوالی پرسید چه جواب عامه پسندی باید به او داد که به این نتیجه رسیدم دیدم:

 باید دوره اولی فکر کرد اونم از نوع توان و رادیکال کلاس نهم.

“از راه هم فرجه کردن دو رادیکال”

ریشه سه ام سه را باید با هر یک از رادیکالها مقایسه کرد.

قانونی در همه موارد هست که در این مورد بخصوص صدق می کند برای اینکه جای کسی باشی باید پا در کفشهای او کنی !!!

توصیه به دانش آموزان رشته تجربی برای خواندن درس ریاضی

کنکور ریاضی 1

میدونید که:

ریاضی  مادر همه درس است. از آنجائیکه ضریب درس ریاضی در همه رشته ها متفاوت می باشد در کنکور ریاضی فقط به آن توجه می شود. در صورتی که در رشته تجربی با وجود دروس سختی مانند زیست و شیمی مفر خوبی برای موفقیت در کنکور می باشد. از آنجائیکه بیشتر افراد به دروس تخصصی اهمیت می دهند از سایر دروس از جمله ریاضی غافل می شوند. در صورتی که ضریب خوب ریاضی رتبه آنها را در کنکور تجربی بالا می برد. برای درست درس خواندن ریاضی باید ساعاتی از روز را به خواندن این درس اختصاص دهید : در صورتی که روز را به سه قسمت برای درس خواندن تقسیم می کنید یک قسمت از سه قسمت را به خواندن ریاضی اختصاص دهید و بیشتر از 2 ساعت در روز این درس را بخوانید. در مورد دوره درس ریاضی تجربی باید گفت که آنالیز ترکیبی و احتمال که کتاب با اون شروع میشه رو کامل کنار بگذارید.حل حداقل ۲۰۰ تست متفاوت و مادر که “بچه تست” تولید می‌کند را به شدت توصیه می شود.

قسمتهایی از مباحث جزیره ای که در کنکور حتما بخشی از آن می آید را بخوانید و تست های مرتبط با آن را بزنید.

 اصل ضرب اصل جمع کاربرد “و” و “یا”

ترکیب ،ترتیب، جدول توزیع احتمال ، احتمال شرطی، احتمال درختی و توزیع دو جمله‌ای .

پیش مطالعه تابع، معادله درجه دو، قدر‌مطلق و جزء صحیح ترکیب توابع و تایع وارون هم توصیه میشه و با توجه به مطالب  ریاضی ۳ میتونید خودتون بصورت selfstudy ( خود آموز ) یاد بگیرید و تمرین کنید.

توصیه های مهم برای رشته ریاضی

روی درس حساب به شدت تمرکز کنید. در دیفرانسیل معما نداریم لذا روی محاسبه “حد”   به شدت تمرکز کنید ،چون دنباله پیوستگی مجانب و مشتق و انتگرال به شدت به “حد” خوب احتیاج دارد.  از پایه هم مثلثات و تابع رو بخونید و تست بزنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 

پاسخ

نوزده + چهارده =

Call Now Buttonتماس با استاد سلامیان