چرا درس ریاضی در کنکور ۱۴۰۰ بود؟

لطفا تا آخر بخوانید…ریاضی-کنکور-1400

  آیا از صحبت‌های خود منظور خاصی دارید؟

▫️حرف را که بندازی وسط، صاحبش پیدا می‌شود. مقصران وضع موجود ، اکنون باید حساب پس دهند اما پشت مظلومیت دانش آموزان و اعتراض استادان بزرگوار ،مولفان باسواد کتب کمک‌آموزشی ، دبیران تحصیل کرده و با تجربه کنکور و معلمان دلسوز مدارس پنهان شده‌اند چراکه نگران ریزش مخاطبان خود و به خطر افتادن درآمد خود هستند، این گونه می خواهند به مظلوم نمایی خود و دفاع نمایشی شان از دانش آموزان ادامه دهند.  برای تمام تلاشگران عرصه تعلیم و تربیت ارزش و احترام بسیار زیاد قائلم و تنها در پیج شخصی خود اعلام نظر کرده‌ام.
آیا کسی با این موضوع مشکلی دارد؟!

 آیا تنها مقصر این اتفاق، همان معدود معلم نماها و هرزآموزان هستند ؟

▫️قطعا خیر، این روزها آموزش و پرورش ، خود به شدت به دنبال سهم خواهی از سفره کنکور است و می خواهد با امتحانات نهایی خود، سهمی از بازار اقتصادی کنکور داشته باشد و می‌خواهد با وارد کردن استرس به دانش آموزان، اعتبار نداشته خود را برگرداند ، نیز  مقصر است.
📌مقصر بعدی سازمان سنجش است که با  سوالات غیرمنطقی، با اعصاب و روان فرزندان مملکت به‌طور ناگهانی بازی کرده‌است آن‌هم در شرایط حساس کنونی از نظر تعطیلی مراکز آموزشی ، بیماری کرونا و اوضاع بد اقتصادی. این اتفاق می‌توانست با شیب ملایم‌ و  گام به گام و طی چند سال رخ بدهد.

 چرا دانش آموزان باید تاوان وضع موجود آموزش ریاضی را بدهند؟

▪️من هم از این موضوع به شدت ناراحتم، اما سوال من این است که در مورد سایر عصبانیت‌های اجتماعی
چه کسی غیر از خودمان تاوان داده است؟
این اوضاع  طراحان سازمان سنجش را وادار کرده برای حفظ اعتبار آزمون و نجات فضای علمی دانشگاه های برتر کشور از بی سوادی، به طرح چنین سوالات خارج از عرفی روی بیاورند.

شما این ریاضی را “استاندارد” می دانید؟

تا تعریف “استاندارد” چه باشد و این استاندارد مکتوب کجا نوشته شده و تصویب شده باشد تا با آن مقایسه کنم؟
اگر استاندارد را از نگاه آزمون‌سازی و روان‌سنجی تعریف کنیم، غیراستاندارد بود. چرا که بیست تست خارج از چارچوب رایج و بسیار پرمحاسبه و وقتگیر بود و تعادل لازم را نداشت ، تناسبی بین تعداد سوال آسان و  متوسط با سوالات تشریحی که بتوان در وقت پیشنهادی جواب داد وجود نداشت دو سوال در تجربی گزینه نداشت،  سرفصل کتاب درسی رعایت نشده بود،  از دیفرانسیل نظام قدیم سوال داشت و چنین ترکیبی به جای آن که سواد علمی دانش آموز را بسنجد هوش هیجانی و  تسلط بر اعصاب او را می سنجد‌.
حال یک سوال :
آیا من و شما استاندارد را تعریف می‌کنیم یا هر تستی که در کنکور بیاید از سال بعد به مجموعه تست‌های استاندارد اضافه می‌شود؟
آیا استاندارد به این معناست که باید کلکسیونی از تست‌های سال‌های قبل و از کتب و جزوات رایج باشد؟ با این تعریف ،  باز هم استاندارد نبود بدیع و عجیب و غریب بود، تکراری و تقلید سوالات تابلو و همیشگی سال‌های گذشته نبود. من هم به‌عنوان یک معلم ، موضوع برایم تعجب‌آور بود!

آیا این متن شما به معنای تایید عملکرد سازمان سنجش است؟

▪️هرگز ،  همان اندازه که فضای آموزشی، در دو سال گذشته با گسترش فضای مجازی بیمار شده و نظارتی هم روی آن نیست ، کنکور هم به دنبال آن بیمار شده است و تبدیل به یک پدیده آزاردهنده شده است

پاسخ

1 × دو =

Call Now Buttonتماس با استاد سلامیان