تفاوت آموزش با پرورش

تفاوت آموزش با پرورش

تفاوت آموزش با پرورش

فرق آموزش و پرورش چیست؟آموزش و پرورش مفهومی پییچیده دارد و تا به امروز تعریفی واحد  برای آموزش و پرورش ارائه نشده است اما به صورت کلی می توان تفاوت آموزش و پرورش را اینگونه بیان کنیم .

تعریف پرورش

پرورش به معنای یک جریان منظم با  هدف  کمک به رشد شناختی، اخلاقی، اجتماعی  و  به طور کلی شخصیت فرد است ، پرورش به شکوفا شدن استعداد  های افراد کمک می کند .

تعریف آموزش

اما آموزش   به معنای  دسته ای از فعالیت ها   برای افزایش یادگیری  افراد  با کمک  آموزگار است .  آموزش  از طریق یک معلم و چند  یادگیرنده صورت می گیرد . در حقیقت آموزش  به هر گونه فعالیت  از پیش طرح  ریزی شده ای می گویند که هدف آن یادگیری در یادگیرندگان است .

تفاوت های بین آموزش و پرورش

با  بیان تفاوت های بین آموزش و پرورش به بررسی  این موضوع می پردازیم.

الف) پرورش، وسیع و پیوسته است که در یک زمان زیاد رخ می‌دهد ،اما آموزش به کارهای معین یک معلم گفته می‌شود .

ب)هدف اصلی مدرسه باید ،پرورش‌ باشد، آموزش ابزار است . پس هرزمان که  ،جریانی پرورشی شروع می‌شود ،این جریان به کمک آموزش انجام می‌گیرد ،چراکه بدون آموزش، پرورش رخ نمی‌دهد .

ج)از آن‌جا که پرورش، وسیع و مستمر است ، اهداف کلی و نسبتا دیربازده

است ،اماآموزش یک فعالیت معین است ، پس اهداف آن دقیق‌تر و زودرس‌تر است . برای‌همین ، برای اهداف پرورشی اصطلاح غایت‌های پرورشی و برای آموزش، اصطلاح اهداف آموزشی را اطلاق می‌کنند.

د)آموزش به‌وسیله آموزگار یا مربی و در جای معینی مثل کلاس درس رخ می‌دهد .

این مطلب را هم بخوانید
فناوری در آموزش

اما در پرورش ، عوامل زیادی از معلم گرفته تا مدیر و عوامل خارج از کلاس مانند والدین،مراکز مذهبی، ورسانه‌های گروهی واینترنت و…تاثیر دارند.

تفاوت آموزش با پرورش

تفاوت آموزش با پرورش

و اما ایرانِ من!

در مدارس ایران چه میزانی از آموزش و چه حجمی از پرورش رخ می‌دهد؟ یا پدر و مادر با صرف وقت و هزینه، آموزش را خارج از مدرسه می‌یابند و پرورش هم که تکلیفش همواره به عهده خود والدین است؟

متاسفانه اکثر مدارس محل نگهداری دانش‌آموز هستند تا پدر و مادر از شغلش فراغت یابد تا در خدمت بردن و آوردن فرزندش به مراکز آموزشی پراکنده از زبان خارجی تا ورزش باشد!

سامان سلامیان با ارائه برنامه ای هدفمند و دقیق راه موفقیت در کنکور را برای دانش آموزان هموار می سازند .شما می توانید برای شرکت در کلاس های تقویتی با شماره های زیر تماس بگیرید : ۰۹۱۲۱۰۶۳۱۹۸ – ۰۲۱۲۶۶۴۵۱۶۱

چند درصد دانش‌آموزان موفق در زبان انگلیسی یا ورزش یا حتی در ریاضی ،آموزش‌های خود را فقط از مدرسه گرفته‌اند؟ جالب اینجاست که بنر افتخارآفرینی آن دانش‌آموزان،که بعضا تک‌ والد هم بوده‌اند بر سر در مدرسه‌ای آویخته می‌شود که با دست‌آویزی به آن بنر تیلیغاتی،شهریه بیشتری را از دیگر والدین طلب می‌کند!

حال با تعاریف فوق،جای‌گاه آموزش و پرورش در ایران کجاست؟

با کارهای انجام شده در سال‌های قبل ،نسل جدید را با نسل قبلی مقایسه کنید! به راحتی می توان تفاوت در  این دو نسل را پیدا کرد .

برخی از مقالات مفید :

آموزش ریاضی

خواندن ریاضی از پایه

بهترین روش خواندن ریاضی

دیدگاه‌ها ۳
ارسال دیدگاه جدید