تکنیک های عملی و ساده برای پیشگیری از فراموشی

تکنیک های عملی و ساده برای پیشگیری از فراموشی

در این مطلب، ترفندهایی را می‌آموزیم که با آنها می‌توانید برای یادگیری ساده‌تر و سریع‌تر، و به‌خاطرسپاری هر چیزی که یاد گرفتید، استفاده کرده و مهارت‌های برای پیشگیری از فراموشی خود را افزایش دهید.

پیش از این تصور می‌کردیم تا وقتی جوان هستیم، مغز ما از نظر یادگیری در شرایط ایده‌آلی قرار دارد ولی با افزایش سن، کسب مهارت‌های جدید برای ما دشوارتر می‌شود.

تحقیقات اخیر این باور را به چالش کشیده است و نشان می‌دهد عوامل دیگری مانند اعتماد به نفس یک فرد مسن به توانایی یادگیری نیز تاثیرگذار است. اگر این اعتقاد را کنار بگذاریم که مغز ما دقیقه به دقیقه پیرتر و فرسوده‌تر می‌شود، می‌توانیم چیزهای جدیدی یاد بگیریم.

در ادامه، ترفندهایی را می‌آموزیم که با آنها می‌توانید برای یادگیری ساده‌تر و سریع‌تر، و به‌خاطرسپاری هر چیزی که یاد گرفتید، استفاده کرده و مهارت‌های خود را افزایش دهید:

۱-با تکرار و فاصله‌ بیاموزید

خواه در حال یادگیری یک زبان خارجی جدید هستید یا مشغول نواختن ساز، تکرار آموزش‌ها و مطالب می‌تواند تسلط شما را بر موضوع افزایش دهد. تمرین و تکرار، باعث کامل شدن آموزش‌ها و یادگیری‌ها می‌شود.

به نظر می‌رسد آموختن یک سری مطالب در چند بخش بهتر از یک جلسه باشد و موثرتر واقع شود. مثلا در یک دوره چهار ماهه، با ۳۰ دقیقه تمرین در هر روز، می‌توانید انتظار داشته باشید که ۳۶۰۰ کارت را با دقت ۹۰ تا ۹۵ درصد یاد بگیرید و حفظ کنید. این کارت‌ها می‌توانند الفبای زبان خارجی، واژگان، و حتی تلفظ کلمات باشند.

2-برای تامل وقت بگذارید

تامل کردن می‌تواند برای یادگیری و بهبود عملکرد در کار بسیار ارزشمند باشد. استاد هاروارد، فرانچسکا جینو و همکارانش دریافتند کارکنانی که به مدت ۱۰ روز، در پایان روز ۱۵ دقیقه وقت خود را صرف تامل در مطالب آموخته شده می‌کنند، ۲۳ درصد یادگیری بهتری نسبت به افرادی که این کار را نکردند، داشتند.

این مطلب را هم بخوانید
پک متامس ریاضی چیست؟

تامل و تفکر روی آموخته‌ها، علاوه بر تحکیم چیزهایی که یاد گرفتیم، به تولید ایده‌های جدید نیز کمک می‌کند.

۳-مطالب را خرد کنید

«ریچارد فاینمن»، فیزیکدان برنده جایزه نوبل می‌گوید وقتی بتوانید یک مطلب اصلی را به چندین مطلب ساده‌تر و کوچک‌تر شکسته و تجزیه کنید، آن‌گاه می‌توانید به مطلب اصلی برگشته و آنچه که از دست رفته است را یاد بگیرید.

۴-آنچه را یاد می‌گیرید، انتقال دهید

«ایلان ماسک» استعداد یادگیری فوق‌العاده‌ای در حوزه‌های مختلف دارد. از نرم‌افزار و انرژی گرفته تا حمل‌ونقل و فضا. او همزمان مدیرعامل چندین شرکت در حوزه‌های مختلف است. طیف گسترده‌ای از دانش ایلان ماسک به خاطر توانایی یادگیری او است.

وقتی ما در یک زمینه مطالعه می‌کنیم و از آن در زمینه دیگری بهره می‌بریم، کمک خواهد کرد در هر دو زمینه به یک درک و یادگیری عمیق برسیم. این روش را «انتقال یادگیری» می‌نامند و ایلان ماسک این مهارت را خوب بلد است.

مثلاً فرض کنید در حال تحصیل در کشور ایتالیا هستید. همچنین می‌خواهید یک آشپز خوب باشید. می‌توانید به سادگی در کلاس‌ آشپزی به زبان ایتالیایی شرکت کنید. این کار به درک بهتر و عمیق‌تر شما از زبان ایتالیایی کمک می‌کند و البته به شما غذاهای ایتالیایی را می‌آموزاند.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید