پیشنهادهایی برای تغییرات در کتب کمک آموزشی ریاضی و نحوه عملکرد معلمان ریاضی کنکور

پیشنهادهایی برای تغییرات در کتب کمک آموزشی ریاضی و نحوه عملکرد معلمان ریاضی کنکور

در این مطلب پیشنهادهایی برای تغییرات در کتب کمک آموزشی ریاضی و نحوه عملکرد معلمان ریاضی کنکور ارائه شده است.

با گران شدن هزینه خرید کتاب و تغییرات بنیادی در کنکور ، خصوصا درس ریاضی و حسابان و ریاضی انسانی و معین شدن ناکارآمدی خیلی از کتاب های کمک آموزشی، در آمادگی برای کنکور سراسری، تمایل برای خرید کتاب کمک درسی در دانش آموزان، خصوصا کتب ریاضی، کاهش یافته و تقاضا برای بانک تست‌ها هم از طرف دانش آموزان و هم از طرف مشاوران افزایش یافته است.

نکته عجیب این است که بانک تست‌های رایج هم ، هیچ گونه حرکت مثبتی در جهت نزدیک شدن به سطح سوالات ریاضی کنکور، از خود نشان نمی‌دهند. تا حدی هم شاید حق داشته باشند، چرا که بیشتر مخاطب خود که از شاگردانی با سطح متوسط هستند را از دست می‌دهند.

مشاهده می‌شود که چند تن از دبیران کنکور، بانک تست‌هایی از تست‌های دشوار آزمون های آزمایشی گردآورده‌اند که به‌ شاگردانشان نسخه می‌کنند، اما مشکل بزرگ این است که تدریس کل مباحث ریاضی از کلاس دهم و یازدهم و دوازدهم دوره متوسط دوم برای کنکور در کنار امتحانات نهایی، زمان زیادی برای تحلیل و آموزش انواع راه حل‌ها ی مختلف سوالات دشوار، باقی نمی‌گذارد و از سوی دیگر توان دانش‌آموزان و داوطلبان برای یادگیری از پاسخهای تشریحی این تست‌ها، بسیار کاهش یافته و حوصله خواندن راه حل‌ها را نداشته و حتی فیلم حل سوال را هم در برخی موارد درک نمی کنند. با اینکه برای گردآوری و انتخاب آن سوالات ، دبیر گرامی وقت بسیاری گذاشته است!

این مطلب را هم بخوانید
توصیه برای ریاضی تجربی

استراتژی هایی برای معلمان ریاضی کنکور

از طرف دیگر مولفین کتاب ها هم دچار سردرگمی شده اند که چه استراتژی و راهکاری را در برابر سختی غیراستاندارد تست‌های ریاضی، اتخاذ کنند؟

بالا بردن سطح کیفی کتاب در اولین قدم به ذهن مولفین می رسد که شاید راهکار خوبی نباشد، چرا که مخاطب عام و داوطلب متوسط را از دست می‌دهد.

معتقدم:

الف)افزایش درسنامه قدرتمند

ب)کاهش تعداد تست‌های مشابه

ج)‌آموزش استراتژی حل مسئله

د )آموزش راه حلهای متفاوت برای حل سوالات ، خصوصا راه‌های شهودی و نموداری میتواند کتابهای کمک آموزشی ریاضی را قدرتمند کند.

اما مهمترین نکته این است که در قدم اول کتاب ها باید بتونند از گذرگاه خطرناک سوالات آزمونهای کمک آموزشی امسال عبور کنند.

سال قبل و‌ سالهای قبل‌تر  میتوانستیم به آزمونهای کمک آموزشی ایراد بگیریم که غیر استاندارد هستند در حالی‌که  ریاضی کنکور ۱۴۰۰ و نیز ۱۴۰۲ خودش غیر استانداردترین نمونه آزمونی بود که تا امروز برگزار شده است.

عملا ریاضیات کنکور ۱۴۰۲ در هر سه رشته تجربی، انسانی و ریاضی نشان داد که  هر چقدر آزمون غیر استانداردتر باشد و سوالاتش بی‌منطق تر بشود به کنکور سراسری نزدیکتر است!

البته با توجه به جمله نانوشته ” اینجا ایران است. ” و باید منتظر هر سعی و خطایی در هر زمینه‌ای بود ، ممکن است ساختار کتب کمک‌آموزشی ریاضی به صرف هزینه هنگفت به ریاضی کنکورهای جدید نزدیک شود ولی دوباره به روال سابق برگردد.

ندانم کاری‌های مسئولان به ندانم کاری در کلاس‌های درس منجر می‌شود و آموزش و یادگیری نیز، مثل دیگر موارد افت خواهد کرد.

این مطلب را هم بخوانید
نقش پررنگ کاربرد مسائل ریاضیات در بازی‌های کودکانه

آموزش ریاضی مقدماتی

فیلم‌های ریاضی از صفر

نکته بعدی این‌که حس‌کردم که باید برای داوطلبان کنکور، فیلم‌های ریاضی از صفر و ریاضی پایه برای دوره و بازآموزی مطالب دوره اول متوسطه آماده کنم. چرا که افت یادگیری در دوره کرونا و کیفیت پایین کلاس‌های آنلاین مدارس ، ریاضی مخاطبین کنکور را به شدت ضعیف کرده است.

این ویدیو ها را با از طریق لینک زیر میتوانید تماشا کنید که به عنوان پیش‌نیاز برای مخاطبین زیر بکار گرفته شود:

الف ) دوستانی که پایه بسیار ضعیفی در ریاضیات دارند.

ب ) دوستانی که از درس ریاضی بسیار ترس داشته و در آن کند و ضعیفند و مقدمات را فراموش کرده‌اند .

ج) پشت کنکوریهای سال‌های بسیار قبل

د) دوستانی که از اخذ دیپلمشان سالها گذشته است.

ه) دوستانی که از هنرستان ، کاردانش یا فنی _حرفه‌ای قصد شرکت در آزمون رشته تجربی ، ریاضی یا انسانی دارند.

و) دوستان رشته انسانی که قصد شرکت در کنکور تجربی یا ریاضی دارند.

ز) دوستانی که در سال‌های کرونا ، از یادگیریِ درست ریاضیِ سال‌هایِ قبل بازمانده‌اند.

برای تماشای ویدیوهای ریاضی مقدماتی، اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید