سبد خرید

کنکور دی بدیم یا نه؟

کنکور دی بدیم یا نه؟

کنکور دی بدیم یا نه؟
نگاهی دیگر به کنکور دی و تحلیل زوایای پنهان آن از دید دکتر سامان سلامیان کنکور دی آری یا خیر؟

دکتر سامان سلامیان مدرس برتر ریاضی

به عنوان معلمی که سالها با کنکوری‌ها زیسته‌‌است خبر دردسرساز کنکور دی را سبب ؛ سردرگمی و ایجاد مشکلات جدید آموزشی برای جامعه کنکور میبیند که البته درآمدی سرشار و بی دردسر برای سازمان سنجش خواهد داشت. سازمانی که قرار بود در راستای حذف کنکور کاری کند ؛ اینک گستره استرس و اضطراب این امتحان را در طول یکسال فراگیر کرده است.

کنکور دیماه صرفا یک کنکور آزمایشی با سطح استرس بالا و بهترین شبیه‌ساز کنکور تیرماه خواهد بود.

به نظر دکتر سامان سلامیان دانش آموزان سال ۱۲ فقط باید به دید کنکور آزمایشی به کنکور دی نگاه کنند چون معدل ندارند. فارغ التحصیلان هم باید حتما تیر ماه امتحان دهند. چون کارنامه بدون تراز و رتبه که ارزش بررسی ندارد با درصد و‌ نمره خام که نمیشه با سرنوشت کسی بازی کرد.

کنکور دی ماه یه تنش آموزشی شدید خواهد بود. اطمینان دارم. از آذر ماه گرفتار این کنکور خواهیم بود. تنش این کنکور بسیار بالا خواهد بود. یک کنکور دبیر خراب کن خواهد شد

دانش آموز سال ۱۲ امتحان می دهد .بعد میبیند که نیم سال اول سال ۱۲ و‌حتی برخی پایه ها رو با اینکه خونده ولی بلد نیست در کنکور سوالش رو حل کنه. در این حالت، فردای کنکور به جنگ آموزشی تبدیل می‌شود. معلم مدعی می‌شود که نکته سوالات در جزوه اش بوده است و دانش آموز که نتوانسته درس‌ها را تعمیم دهد و مسئله را حل کند خواهد گفت دبیر درس نداده ! مشاورین هم این وسط له خواهند شد.

این مطلب را هم بخوانید
راز موفقیت در کنکور

کنکور دی ماه سم آموزشی دانش آموزان سال ۱۲ است

و اما شاید حسن کنکور دی ماه این باشد که جدیت و تلاش داوطلبان را بیشتر می‌کند و مانع از رخوت و سستی زمستانه رایج در برخی داوطلبین کنکور خواهد شد از طرفی ممکن است سببد رونق آموزشی در کلاسهای خصوصی و مشاوره و نکته و تست و … بشود.🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔

در خبر منتشره از طرف سازمان سنجش اقراری تلویحی دیده میشود که خود سازمان سنجش بر بی خاصیت بودن کارنامه کنکور دی اذعان دارد! همانطور که فرآیند مراحل آزمون سراسری را در دفترچه راهنمای ثبت نام می بینید، کارنامه کنکور دی صرفاً شامل نمرات خام آزمون و نمره آزمون آن است که همین نمره کل آزمون  نیز پس از هم ترازی با کنکور تیر تغییر خواهد داشت. به این ترتیب تمام داوطلبان فارغ از نتیجه کسب شده در کنکور دی مجبور خواهند شد مطالعه را تا کنکور تیر نیز ادامه دهند تا اطمینان داشته باشند که بهترین نمره را برای صدور کارنامه نهایی و رتبه بندی کسب خواهند کرد.

کنکور دی ماه عارضه و غده سرطانی آموزش خواهد شد. برای درمان این گرفتاری، باید کلی تقلا کنیم. هیجان کنکور دی ماه در خیلی از دانش آموزان و مدارس باعث سردرگمی شده است. دانش آموزان سال ۱۲ که معدل ندارند، چگونه برای اونها نمره آزمون اعلام میشه؟!

فرض کنیم، یک نفر از دانش آموزان سال ۱۲ فقط بخواهد دی امتحان دهد. وقتی معدل ندارد چگونه نمره آزمون خواهد داشت؟؟؟؟؟

کارنامه کنکور دی قطعا نمی‌تواند تراز داشته باشد. حتی برای فارغ التحصیلان هم در حکم یک‌ کنکور آزمایشی خواهد بود که اطلاعات ناقصی برای تحلیل خواهد داشت.🤔🤔🤔🤔🤔

این مطلب را هم بخوانید
قانون حذف کنکور

و اما بشنوید از تحلیل اقتصادی کنکور دی:

طبق عدد سال گذشته با احتساب  نرخ ثبت نامی امسال هزینه برگزاری آزمون به ازای هر نفر در کنکور دی ماه حدود ۷۶ هزار تومان می باشد (ثبت نام تا اعلام نتیجه )  سود حاصل برای سنجش فقط از آزمون دی ماه عدد هر نفر آزمون حدود ۵۷ هزار  تومان است. البته اگر یک میلیون نفر دی ماه ثبت نام کنند عددی حدود ۵۷ میلیارد سود خواهد داشت. این عدد در شرایط اقتصادی فعلی برای سنجش عدد قابل توجهی است.

و اما پاسخ به یک سوال مهم که از دکتر سلامیان پرسیده شد:

سلام اقای دکتر

مطلع هستید چه طور میشه تراز دی با تراز تیر با هم مقایسه بشود؟ من هرچی سوال میپرسم بیشتر مطمئن میشم این تجمیع تراز دی با تیر اگر به هر روشی انجام بشود حتما عادلانه نیست و باید همه کنکور تیر رو بدهند تا بشه واقعا عدالت برقرار بشه.

پاسخ :

تراز یکسانی یا یکسانی ترازی وجود ندارد. یک تراز داریم که در تیر ماه است. می‌توان گفت که کنکور دی سر کاری است. سازمان سنجش حرفی زده و نمیتواند زیرش بزند. یک کنکوری برگزار می کنند که بگویند انجام شد.کنکور فقط تیر ماه مهم است بقیه اش سر کاری است.
🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

هیچ مدلی نمیشه برای هم ترازی دو آزمون با شرایط متفاوت طراحی کرد که بتواند با رعایت سلامت و‌عدالت همراه باشه. یکسان سازی تراز، حتما همراه با نا عدالتی است.

نظر دکتر سلامیان این است که : دو مدل پذیرش رخ خواهد داد:

  • پذیرش از طریق کنکور تیر ماه
  • پذیرش برخی عزیزان دل از طریق تبصره های مخفی مصوبه!
این مطلب را هم بخوانید
بهترین روش خواندن ریاضی

دقت کنید چقدر دارند سهمیه های متفاوتی تعریف  می کنند یا چه تغییراتی را دارند ایجاد می کنند. ضمنا گفته شده است که  سهمیه بچه‌های المپیادی افزایش می یابد. در ضمن در بحث ترمیم معدل هم کلی حرف و حدیث داریم. ضرایب اعلام شده برای محاسبه میانگین وزنی خیلی داستان ایجاد خواهد کرد. این حرف که درصد بالاتر رو حساب می کنند.  یک نوع بی عدالتی است. نشدنی است. یک آزمو‌ن جدی تر است، اون هم تیرماه است.

کنکور دی بی اثر است ! بهتر است که کنکور دی را زیاد جدی نگیریم!

  • قرار بود ده بار ترمیم معدل داشته باشیم
  • قراره هفته ای یک کنکور الکترونیکی بگیرند.
  • قراره عدالت رعایت بشه
  • قراره استرس کم بشه
  • سالهاست قراره که دلار تک نرخی و ارزان شود
  • سالهاست که قرار است ….
    اما همه می‌دانیم که: سنگ بزرگ علامت نزدن است

و خلاصه :
تلاش سیستم آموزشی برای حذف کنکور به برگزاری کنکور دوبار در سال انجامید. تا الان که در ایران هر چه را خواستند بهتر کنند ؛ بدتر شد و سال به سال دریغ از پارسال.

دکتر سامان سلامیان مدرس ریاضیات کنکور و فعال آموزشی

دیدگاه‌ها ۰