افت مهارت یادگیری دانش آموزان در دوران پساکرونا / به زودی خودآموزی جایگزین مدرسه و دانشگاه می شود

افت مهارت یادگیری دانش آموزان در دوران پساکرونا / به زودی خودآموزی جایگزین مدرسه و دانشگاه می شود

یک مدرس تخصصی ریاضیات با اعتقاد به این‌که آموزش خودیادگیری، میراث گرانبهای والدین برای فرزندان است، گفت: آموزش در خانه و قرار دادن فرزند روی ریل خودیادگیری بهترین هدیه پدر و مادر برای فرزندان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سامان سلامیان در ابتدا اظهار کرد: شاید شما هم متوجه شده باشید که کودکان و نوجوانان این روزها(دوران پساکرونا ) از نظر مهارت‌های خواندن، محاسبات ریاضی، میزان دقت و تمرکز به ضعف شدیدی دچار شده‌اند.

ی ادامه داد: صاحبان مشاغل و حرف هم گزارش می‌کنند که فارغ التحصیلان جدید دانشگاه‌ توانشان در نوشتن نامه‌های اداری، گزارش‌ها و سایر مهارت‌های ساده بشدت افت کرده است.

این مدرس تخصصی ریاضیات افزود: حتی اساتید رشته‌های پزشکی اعلام می‌کنند که دانشجویان دوره پزشکی عمومی که از رتبه‌های خوب کنکور سراسری هستند عطش یادگیری کمی دارند و در کلاس‌ها سئوال نمی‌پرسند و حتی سئوالات دانشجویان دوره رزیدنتی و تخصصی پزشکی نیز کمتر از سابق است.

افت مهارت های یادگیری در دانش آموزان در دوران پساکرونا

سلامیان با بیان این‌که مطالعات بین‌المللی تیمز و پرلز هم موید این مسأله است که مهارت خواندن و محاسبات ریاضی در کودکان و نوجوانان به افت شدیدی دچار شده است در ادامه توضیح داد: مطالعه بین‌المللی روند آموزش ریاضیات و علوم(Trends in International Mathematics Science Study) تیمز و مطالعه بین‌المللی پیشرفت سواد خواندن (Progress in International Reading Literacy Study) یا همان پرلز از مهم‌ترین و وسیع‌ترین مطالعات تطبیقی در قلمرو ارزشیابی پیشرفت تحصیلی است که عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان بیش از 60 کشور جهان را در دروس ریاضیات، علوم و سوادخواندن می‌سنجد.

به زودی درک ریاضی و فهم ادبی بشدت فاجعه‌بارتر خواهد شد

این مدرس با استناد به نتایج اخیر این آزمون‌ها و تأکید مجدد گفت: نتایج این آزمون‌ها حاکی از آن است که جایگاه ایران در دوران پسا کرونا بشدت افت کرده است که این موضوع نشان می‌دهد در سال‌های آینده وضعیت آموزشی درک ریاضی و فهم ادبی بشدت فاجعه‌بارتر خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید
کنکور آزمایشی

سلامیان خاطرنشان کرد: نتایج این آزمون‌ها به قدری حائز اهمیت است که در کشوری مانند نروژ افت جایگاه کشور در نتایج این آزمون‌ها به تغییر وزیر آموزش و پرورش آن کشور منجر می‌شود.

کاهش یادگیری با ناتوانی دانش آموزان در درک ادبی زبان

وی در ادامه تصریح کرد: کاملاً واضح و مبرهن است ناتوانی دانش آموز در درک ادبی زبان هر کشور بر کاهش یادگیری در همه موضوعات تأثیر مستقیمی دارد. از این‌رو آموزش در خانه و Home Schooling این روزها بشدت اهمیت پیدا کرده است. خانواده‌های متمول و متمکن علاوه‌بر تأمین نیازهای اولیه فرزندانشان برنامه‌هایی چون مسافرت و مشاهده فیلم‌های هدف‌دار کتاب‌های خاص و بازی‌های فکری را برای پرورش فرزندان خود دارند و برای آموزش‌هایی نظیر موسیقی، ورزش ریاضی و زبان دوم وقت و هزینه جداگانه در نظر می‌گیرند.

اهمیت آموزش در خانه با سرعت علم

این مدرس تخصصی ریاضیات افزود: خانواده‌های دیگر نیز می‌توانند برنامه‌های بدون هزینه برای پرورش سایر استعدادهای فرزندان خویش داشته باشند که به تمام آن‌ها می‌توان نام کلی آموزش در خانه Home Schooling گذاشت که ایجاد ذوق و شوق برای مشاهده فیلم‌ها و پادکست‌های آموزشی رایگان در اینترنت از آن جمله است.

سامان سلامیان با بیان این‌که این شیوه می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای یادگیری دانش‌آموزان باشد، تصریح کرد: به‌عنوان مثال به دانش‌آموزان در خانه آموزش داده شود که موضوعات کتاب درسی زیست‌شناسی خود را در اینترنت جست‌وجو کند و انیمیشن‌ها و فیلم‌های مرتبط را ببیند.

وی با بیان این‌که امروزه اینترنت دانشگاه بزرگی برای یادگیری است، افزود: اینترنت می‌تواند در حداقل زمان ممکن تأثیرات عمیق آموزشی را در ذهن فرزندان بگذارد و این همان جنبه مثبت فضای مجازی در یادگیری و پرورش ذهن است.

این مطلب را هم بخوانید
چه کسانی باید کنکور مجدد بدهند ؟

یادگیری معکوس

این مدرس تخصصی ریاضیات با اشاره به اصطلاح یادگیری معکوس (Flipped learning for math instruction) گفت: این روشی است که دانش‌آموز مطلب را پیش‌خوانی می‌کند و زمان طلایی حضورش در کلاس حضوری به رفع اشکال و پرسیدن سئوالاتش از معلم اختصاص می‌یابد. آموزش در خانه بخش بسیار بزرگی از یادگیری را انجام می‌دهد و با سرعت بسیار زیاد میزان درک و عمق یادگیری فرزندان را افزایش می‌دهد.

سلامیان با بیان این‌که این روزها حتی مطالبی چون فلسفه برای کودکان از پایه‌های مهم آموزشی برای آموزش در خانه محسوب می‌شود، افزود: یکی از نتایج مهم آن این است که فرزند از نظر درک سطح فکری از همسالان خود بسیار بالاتر به‌نظر می رسد.

وی خاطرنشان کرد: موسسات غیردولتی زیادی در دنیا و ایران نظیر موسسه تخصصی ریاضی در این راستا گام‌های بسیار موثری برداشته‌اند که به‌زودی خانواده‌ها به اهمیت آموزش در خانه پی می‌برند.

آموزش در خانه جایگاه مهمی در معلومات دانش آموزان دارد

این مدرس گفت: نکته جالب این است که اینک خود والدین اذعان می‌کنند که فرزندانشان مهارت‌های زیادی در جست‌وجو کردن بهترین کالا با کمترین قیمت، خریدهای بهینه، مهارت‌های انجام امور بانکی و اداری زیادی دارند و سواد رسانه‌ای آن‌ها بسیار زیاد است و مطالبی می‌دانند که والدین در سن مشابه فرزندان خود آن مهارت‌ها و معلومات را نداشتند یعنی آموزش در خانه یا از طریق گوشی همراه به‌طور غیرمستقیم و نامحسوس هم‌اکنون جایگاه بسیار مهمی در میزان معلومات دانش‌آموزان دارد.

سلامیان تصریح کرد: با توجه به سرعت تولید علم در دنیا، مدارس، دانشگاه‌ها و کتاب‌های درسی آن‌ها نمی‌توانند بسرعت به روز شوند و مقالات ورک‌شاپ‌ها یا کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت که در اینترنت قابل یافتن هستند سهم بزرگی در میزان معلومات و مهارت‌های دانش‌آموزان و دانشجویان دارد.

این مطلب را هم بخوانید
آموزش ریاضی کنکور

وی ادامه داد: کمااین‌که مثلاً بخش بزرگی از هزینه‌هایی که در بخش پزشکی برای جراحی‌های زیبایی صرف می‌شود مطالبی نیست که در دانشگاه‌ها آموزش داده شده باشد و در دوره‌های خارج از نظام یاد گرفته می‌شود و یا نرم‌افزارهای مهندسی برای طراحی و یا حسابداری در خارج از دانشگاه آموزش داده می‌شود.

این مدرس تخصصی ریاضیات گفت: جالب است حتی در حوزه‌هایی نظیر روانشناسی کارگاه‌های روش درمان(تراپی) نیز در خارج از دانشگاه برگزار می شود که این روزها به صورت کلاس‌های آنلاین هم در آمده است نظیر کلاس‌های آمادگی آزمون‌های مهندسی، روش‌های درمان در روانشناسی، انواع جراحی های زیبایی و مهارت‌های زبان آیلتس و….

به زودی خودآموزی جایگزین مدرسه و دانشگاه خواهد شد

سلامیان خاطرنشان کرد: با توجه به سرعت تغییرات در دنیا و تولید علم، مرگ مدرسه و دانشگاه به زودی رقم می‌خورد و خودآموزی جای آن را خواهد گرفت. از وظایف والدین عصر جدید این است که به فرزندان‌مان بیاموزیم Learn how Learn یاد بگیرید چگونه یاد بگیرید.

سامان سلامیان معتقد است آموزش در خانه و قرار دادن فرزند روی ریل خودیادگیری بزرگترین هدیه و میراثی گرانبها از پدر و مادر برای فرزندان است.

دیدگاه‌ها ۳
ارسال دیدگاه جدید