روش صحیح یادگیری ریاضی

روش صحیح یادگیری ریاضی

 

 

خیلی از دانش آموزان  هنگام یادگیری ریاضی دچار مشکل می شوند . گاهی هنگام تدریس  معلم ، مطلب را متوجه نمی شوند  و گاهی  فکر می کنند  که درس  را فهمیده اند  اما هنگامی  که به حل تمرین  میپردازند  متوجه مشکل خودشان می شوند.یادگیری و روش مطالعه مباحثی که باید به طور مفهومی یاد گرفت و با حلاجی آن مفاهیم ، به پرسش ها و مسائل جواب داد ،احتیاج به وقت گذاری و البته صبر و حوصله دارد . رشد در نتایج در این مباحث، به کندی ( ولی پایدارتر )اتفاق میفتد .
بعد از اطمینان از آموزش کامل (( پیش نیاز ها )) و یادگرفتن و تسلط بر مفاهیم مبحث مورد نظر ،باید با حل تمرین (و تست ) ضمن تسلط بر زوایای موضوع مورد نظر ، کیفیت یادگیری و اشکالات و ابهامات احتمالی آن را تعیین کرد .
مهمترین رکن یادگیری درست ، درگیری با تمرینها (و تستها ) و سعی در فعالیت ذهنی در حل مسائل است .
اگر مساله ( یا تستی ) حل نگردد، مهم نیست فقط باید بعد از اینکه فهمید چطور مسئله حل می شود ، آن را خودتان حل کنید و تنها به خواندن و فهمیدن حل مسئله اکتفا نکنید .

همچنین اگر یک مساله (یا تست ) حل نشد و جواب تشریحی داشت، فقط یه خط از جواب را بخونید و ایده بگیرید و بعدش خودتان حل کنید، حتی اگر لازم شد می توانید دوخط بخوانید و سعی کنید  که حل کنید ،  اگر باز هم نتوانستید جواب مسئله  را پیدا کنید، سراغ  خط بعدی ، حتی اگر مجبور شدید کل جواب را بخوانید  اما باید باز  خودتان مسئله را حل کنید و به جواب برسید .  هر مساله ( و تست) که مهمه و ارزش دوباره دیده شدن رو دارد ،باید با  یک ماژیک علامت بزنید.

تکنیک های یادگیری ریاضی را می توان به دو قسمت اصلی  تقسیم بندی کنیم . اگر برای یادگیری ریاضی به این دو قسمت خوب توجه داشته باشید  شما می توانید ادعا  کنید که یک فصل را یادگرفته اید .

آموزش

حل تمرین

این دو موردی که در بالا ذکر شد  از ارکان اصلی  آموزش ریاضی را تشکیل می دهند  و می توان  از آن ها در تمام دروس استفاده کرد .

رکن اول که همان آموزش است  بر عهده معلم می  باشد  که در حقیقت  هدف تمام دی وی دی های  ریاضیات  سامان سلامیان اجرای  صحیح همین رکن آموزش است .  اما  رکن بعدی یا همان حل تمرین  بر عهده دانش آموز است  برای اینکه دانش آموزان بتوانند به درستی یک درس را یادبگیرند  باید در مرحله اول به صورت اصولی درس را یادبگیرند  و سپس شروع به حل تمرین  کنند .  در ادامه به بررسی هر کدام از این مراحل یادگیری می پردازیم .

روش صحیح یادگیری ریاضی

روش صحیح یادگیری ریاضی

آموزش درس

اولین مرحله از یادگیری آموزش  یک درس است .   آموزش باید  کامل باشد،  پیوسته باشد  و مرحله آخر اینکه  آموزش باید کوتاه باشد .

منظور از اینکه آموزش باید کامل باشد این است  که  تمام نکات مربوط  به یک فصل  در آموزش  معلم آورده شود  و نکته هایی  که دانش آموز  برای حل  تمرین احتیاج دارد، به او گوشزد شود . منظور از آموزش به صورت پیوسته هم این است که ، یعنی اگر امروز  قسمتی از یک فصل  آموزش داده شد  نباید قسمت بعدی  را هفته بعد  و قسمت بعدی را یک ماه بعد  آموزش ببینید.آموزش باید به صورت پیوسته  و پست سر هم  صورت گیرد .

همچنین  منظور از آموزش کوتاه در این است که آموزش در حالی که کامل است  نباید از مثال های طولانی و خسته کننده در آن استفاده کرد  مدت زمانی که برای آموزش هر فصل اختصاص داده می شود نباید از چند ساعت  بیشتر باشد . لازم به ذکر است که  موارد دیگری هم وجود دارند که در بهینه  بودن یک آموزش موثر هستند  ولی این مواردی که لیست شد  از شروط اصلی  آموزش هستند .  سامان سلامیان دبیر ریاضی در تهران  سعی  خود را در تهیه دی وی دی های آموزشی  و ویس آموز ها در این داشته اند که بتوانند در کوتاه ترین زمان آموزش کاملی را برای دانش آموزان داشته باشند .

سامان سلامیان با ارائه برنامه ای هدفمند و دقیق راه موفقیت در کنکور را برای دانش آموزان هموار می سازند .شما می توانید برای شرکت در کلاس های تقویتی با شماره های زیر تماس بگیرید : ۰۹۱۲۱۰۶۳۱۹۸ – ۰۲۱۲۶۶۴۵۱۶۱

حل تمرین

حل تمرین باید بلافاصله بعد از آموزش  انجام شود .  بهتر است حل تمرین در همان روزی که  آموزش تمام می شود ، انجام شود .  در صورتی که  فاصله ای بین  حل تمرین و آموزش شما بیفتد سبب فراموشی می گردد .

کتاب های کمک درسی و حل تمرین های بسیاری وجود دارند که می توانند در حل تمرین کمک کننده باشند، بهتر است برای  انتخاب آگاهانه کتاب های کمک درسی از دبیر ریاضی خود  کمک بگیرید .

تذکر

موردی که حائز اهمیت است این است که  در مرحله حل تمرین نکته ای که بسیار مهم است  رفع اشکال است .  شما پس از حل کردن  تمام تمرین ها باید  شروع به یادگرفتن  سوال هایی کنید  که آن ها را  حل نکرده اید  یا به اشتباه حل کرده اید .

ما در این مطلب سعی خود را بر این داشتیم  که تمام موارد یادگیری را به صورت خلاصه و مفید  توضیح دهیم شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر  و مشاوره با مدرسه ریاضی سامان سلامیان تماس بگیرید .

با تشکر مدرسه تخصصی ریاضیات سامان سلامیان

پاسخ

نه − دو =

Call Now Buttonتماس با استاد سلامیان