نگاه ریاضی به زندگی

نگاه ریاضی به زندگی

ریاضیدانی ژاپنی در حدود پنج سال پیش اثبات ۵۰۰ صفحه‌ای یکی از مسائل دشوار جهان ریاضی را در قالب چهار مقاله ارائه کرد و به زودی قرار است این راه‌حل به عنوان راه‌حل رسمی منتشر شود،‌درحالی که هنوز هیچ ریاضیدانی نتوانسته درستی آن را تایید کند.

  •  بر اساس گزارش نیو ساینتیست، این مسئاله ریاضی که “حدس ABC” یا “حدس اوسترل-مسر” نام دارد، 30 سال بود که حل نشده باقی مانده‌ بود تا اینکه در نهایت شینیچی موچیزوکی (Shinichi Mochizuki) ریاضیدان ژاپنی راه‌ حلی متحول‌کننده‌ای برای این مسئاله ارائه داد. تنها یک مشکل وجود داشت: کسی راه‌حل ارائه شده توسط او را نمی‌فهمید. حدس abc درباره ارتباط میان اعداد صحیح مثبت است: اگر a و b و c سه عدد صحیح باشند که هیچ عامل مشترکی با یکدیگر نداشته باشند و a+b=c، در این صورت اگر d حاصل‌ضرب ریشه‌های اولیه abc باشد، انگاه d نمیتواند خیلی کوچکتر از c باشد.
  •  این معما که در آن عناصر نظریه اعداد و هندسه محاسباتی با یکدیگر ترکیب شده‌اند، هرگز به صورت کامل توسط ریاضیدانان حل نشده‌بود و گفته می‌شود موچیزوکی اولین ریاضیدانی است که توانسته آن را حل کند، البته اگر کسی بتواند از راه‌حل‌های او سر در بیاورد.

نگاه-ریاضی-به-زندگی

  • موچیزوکی که زمانی همه حدس می‌زدند خالق بیت‌کوین باشد، به اندازه‌ای محاسبات ریاضی عجیب و غریب را در این 500 صفحه گنجانده که جامعه ریاضی جهان از درک آن عاجز شده‌است. این ریاضیدان برای حل مسئاله 10 سال زمان صرف کرده‌است و اگرچه از سال 2012 در اختیار دیگر ریاضیدانان قرار گرفته، اما جامعه ریاضی می‌گوید برای رمزگشایی و درک دقیق آن به سال‌ها زمان نیاز دارد.
  •  برای کمک به درک این راه‌حل،‌ نشست‌ها و جلسات بین‌المللی متعددی برگزار شده و یکی از همکاران موچیزوکی نسخه‌ای آسان‌سازی شده و 300 صفحه‌ای از آن را منتشر ساخته‌است. اما با وجود تمامی این تلاش‌ها، مفسران تایید کرده‌اند که تا تایید نهایی این “کابوس درهم پیچیده” توسط جامعه آکادمیک به سال‌ها زمان نیاز است.
  • موچیزوکی دکترای خود را از دانشگاه پرینستون آمریکا دریافت کرده است و استاد راهنمای وی گرد فالتینگر (Gerd Faltings) است که خود یکی دیگر از حدس‌های معروف نظریه‌ی اعداد را که حدس موردل نام دارد اثبات کرده است.

پاسخ

دوازده − سه =

Call Now Buttonتماس با استاد سلامیان